Kiszone warzywa na zimową sałatkę

  • on 9 kwietnia 2021

Kiszone warzywa na zimową sałatkę

Składniki

1 kg papryki (waga po oczyszczeniu z gniazd nasiennych)

1 kg korzenia selera

1 kg marchwi

1 kg cebuli

1 kg kalarepki

sól, cukier, kwasek cytrynowy lub ocet jabłkowy

przyprawy: nasiona kminku lub kopru, ewentualnie jałowiec, nasiona kolendry, tymianek, rozmaryn, mięta, melisa – co kto lubi, co

Kiszone warzywa na zimową sałatkę

Przygotowanie

Warzywa oczyścić, umyć, osączyć, rozdrobnić (marchewkę utarłam na dużych oczkach tarki wraz ze skórką, kalarepkę i seler wcześniej obrałam), wymieszać.

Na 5 kg tak przygotowanej mieszanki trzeba dać 100-150 g soli (dałam 120 g), 150 g cukru, 50-80 g kwasku cytrynowego (dodałam 64 g, bo miałam otwarte opakowanie), 100-150 g nasion kminku lub kopru (tu użyłam znacznie mniej, bo lubię wprawdzie kminek, ale bez przesady – u mnie w sałatce wylądowało 35 g). Sól, cukier, kminek (lub koper) i kwasek cytrynowy połączyć, dodać do rozdrobnionych warzyw i wymieszać.

Napełnić słoiki, dobrze ubić i zamknąć. Ja szatkowałam warzywa późną nocą i nie miałam już siły na wkładanie do naczyń i ubijanie, przykryłam więc miskę ściereczką i pozostawiłam na blacie do rana. Dopiero wtedy większą część umieściłam w kamiennym garnku, a mniejszą – na potrzeby zdjęcia – w słoju.

Gdy zacznie się fermentacja, tzn. pojawi się piana, otworzyć słoiki i przebić mieszankę, aby usunąć gazy (ważne szczególnie przy kiszeniu w większych naczyniach, np w kamiennych garnkach).
Po fermentacji umieścić naczynie w chłodzie albo przerwać ten proces przez pasteryzowanie ok. 20 min. w temp ok. 80 stopni C.
Ja osobiście nie polecam pasteryzacji, bo wtedy ginie większość dobroczynnych drobnoustrojów, a przecież kiszonki spożywamy także z powodu ich obecności. Nie chodzi tylko o smak…

Sałatka jest nieoceniona w zimie, gdy jest mniejszy wybór świeżych warzyw. Składniki sałatki można zmieniać wg gustu i tego co akurat jest pod ręką. Można np. użyć kalafiora lub brokułu, albo buraka. Najważniejsza jest papryka, marchew i seler. Przyprawy też można dodawać różne. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że takie wspaniałe kiszone warzywa to probiotyczna (a równocześnie także prebiotyczna) sałatka, która jest wsparciem dla naszej odporności i dla zdrowia naszych brzuszków. Nie ograniczajmy się tylko do jedzenia kiszonek z ogórków i kapusty, które są smaczne, ale jedzone dzień w dzień stają się powoli nudne.

Jeśli – tak jak mnie – zastanawia Was dodatek kwasku cytrynowego do naturalnej kiszonki – zapraszam na bloga, tam znajdziecie wyjaśnienie autora przepisu.

Polecane przepisy: jakie warzywa mozna kisić

Polecane przepisy: Kiszonki

Polecane przepisy: Kiszone warzywa na zimową sałatkę

Polecane przepisy: kiszone salatki na zime

Przepis znajduje się w kategorii :
Przetwory

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Specjalnie dla Ciebie! losowe posty ..