Owoce fermentowane w miodzie

  • on 9 kwietnia 2021

Owoce fermentowane w miodzie

Składniki

1 ananas

2 różowe grejpfruty

2 granaty

około 1 kg dość twardych gruszek

2 laski cynamonu

1 łyżeczka goździków

1 łyżeczka owoców kardamonu

1/2 litra miodu

woda z filtra lub przegotowana i ostudzona (użyłam około 2 litrów, ale nie mierzyłam zbyt dokładnie, więc lepiej zacząć od mniej

Owoce fermentowane w miodzie

Przygotowanie

Owoce umyć w chłodnej wodzie. Ananasa i grejpfruty obrać ze skórki i pokroić w plastry. Z ananasa usunąć również twardy rdzeń.
Z granatów wydobyć pestki wraz z soczystą otoczką. Gruszki pozostawić w całości.

Owoce i przyprawy ułożyć bardziej lub mniej ładnie w dużym, 4-litrowym słoju i zalać miodem rozpuszczonym w chłodnej wodzie.

Jeśli miód jest skrystalizowany, należy go wraz z wodą umieścić w miseczce, a tę wstawić do kąpieli wodnej i delikatnie, cierpliwie podgrzewać. Nie wolno przekroczyć temperatury 42 stopni, żeby zdrowy miód nie stracił swoich właściwości!

Przykryć gazą lub – jak robię to najczęściej – papierowym ręcznikiem kuchennym, żeby zabezpieczyć przed dostępem owadów, ale zapewnić dopływ powietrza. Odstawić w spokojne miejsce w temperaturze pokojowej na około tydzień, a następnie przenieść do chłodu. Dobrze, że nastała jesień i te warunki spełnia nasza spiżarnia, bo 4-litrowy słój żadnym sposobem nie zmieściłby się w lodówce!

Z obierek i rdzenia ananasa warto nastawić ocet, żeby nic sie nie zmarnowało. Do mojego octu dorałam jeszcze rozszczelniony słoik marmolady jabłkowo-aroniowej, dlatego ma taki kolor. Sam ocet ananasowy jest jasny.

Polecane przepisy: owoce fermentowane

Polecane przepisy: owoce w sloiku na zime

Polecane przepisy: owoce kaki w sloiku

Polecane przepisy: owoce w zalewie

Przepis znajduje się w kategorii :
Przetwory

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Specjalnie dla Ciebie! losowe posty ..