Kumkwaty w miodzie

  • on 29 kwietnia 2021

Kumkwaty w miodzie

Składniki

ekologiczne, czyli niepryskane chemią kumkwaty

dobrej jakości miód, nie musi być płynny (o tej porze roku większość miodów ma postać stałą)

Kumkwaty w miodzie

Przygotowanie

Owoce umyj w ciepłej wodzie i osusz. Pokrój je wraz ze skórką w plasterki, usuwając pestki. Włóż kumkwaty do słoika, a jeszcze lepiej – do kilku małych słoiczków. To Ci umożliwi próbowanie zawartości na różnych etapach dojrzewania nastawu. Bo Małgosia sugeruje degustować dopiero po roku, ale kto by tyle wytrzymał? Nawet ja będę musiała spróbować wcześniej, choć słynę z cierpliwości w przypadku nalewek, octów, kiszonek i mydeł.

Słoików nie wypełniaj kumkwatem zbyt szczelnie, bo musi się w nich zmieścić jeszcze miód. Proporcja miodu do owoców nie jest ściśle ustalona. Po prostu dodaj do każdego słoika tyle miodu, ile się zmieści. A potem raz dziennie stawiaj słoik na jakiś czas “na głowie”, czyli dnem do góry.

I raz dziennie lekko rozszczelnij wieczko, by wypuścić ewentualny nadmiar gazu powstałego w procesie fermentacji. Jeśli dodasz mniej miodu – owoce mogą fermentować dość intensywnie (uwaga, będą kipieć i wyciekać!). Jeśli bardzo dużo miodu znajdzie się w słoiku – fermentacja może nie zacząć się w ogóle albo będzie przebiegać powoli i spokojnie. To jednak nie jest ważne, tak czy siak kumkwat w miodzie będzie smakować wyjątkowo. Im dłużej postoi, tym bardziej złożony będzie jego smak i aromat. Pamiętaj, jeden słoiczek zostaw do degustacji po upływie roku. Może stać po prostu w szafce, nie trzeba chować go do lodówki.

Przepis znajduje się w kategorii :
Przetwory

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Specjalnie dla Ciebie! losowe posty ..